👤

Calculați numărul de moli de Mg din reacția de O cu Mg știind că avem 15 moli de MgO Vărooog am nevoie urgent de rezolvare​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

15 moli MgO

nr. moli Mg care react. cu O2

xmoli                15moli

2  Mg + O2= 2 MgO

2moli               2moli

x= 2 . 15 : 2= 15 moli Mg

m= n .M

m =15moli . 24g/moli= 360 g Mg