👤

Dacă 5 kg de nectarine costă 20 RON Aflați câte kilograme de nectarine putem cumpăra cu 28 RON​

Răspuns :

Răspuns:

Cat costa un kg de nectarine?

20:5=4

câte kilograme de nectarine putem cumpăra cu 28 RON?

28:4=7

Răspuns:

20 : 5 =4 (1 kg nectarine)

28 : 4 = 7 (kg nactarine cu 28 ron)