👤

determina masa moleculara a gazului in conditiile date presiune 770 mmhg, vol 400ml masa 4g si temp 30 gr​

Răspuns :

Răspuns:

pV=niuRT

niu= m/M= 4/M

P=770/760atm

V= 0,4 L

T=30+273=303 K

770/760X0,4= 4/MX0,082X303

1,013X0,4M= 99,38

M= 245g/mol

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari