Cele două corpuri din figură au masele m=4kg respectiv M=6kg. Cunoscând că F=8N şi că frecările sunt neglijabile determinaţi acceleraţia corpurilor, normalele şi tensiunea din fir.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!