Imi trebuie repede!Dau coroana

Răspuns:
A.V1=45 km/h ⇒V1=45×3.6 m/s⇒V1=162 m/s
B.V2=18 hm/min⇒V2=18 100m/60s⇒V2=18×1.6 m/s⇒V2=28.8 m/s
Explicație: transformam hm in m si ne da 100m
transformam min in sec si ne da 60 de sec
100÷60=1.(6) rotunjim la 1.6