👤

v=0,2m³
p=3×10³kg/m³
----------------------
m=?​


Răspuns :

Răspuns:

600 kg

Explicație:

densitatea = p = 3•1000kg/m³ = 3000kg/m³

v = 0,2m³

masa = densitatea • volum

m = p•v

m = 3000kg/m³•0,2m³ = 600 kg