In sistemul din figura 10 se cunosc: m, = 2 kg, m, = 1 kg, mg = 3 kg, F = 40 N şi coeficientul de frecare dintre corpurile de masă mı şi m2, u = 0,2. Deplasarea corpurilor de mase m, şi mg pe suprafata orizontală se face fără frecare. Calculează: u 1 a) acceleraţia sistemului şi tensiunea din fir în cazul în care corpul de masă ase m, nu alunecă pe corpul de masă mi; an b) acceleraţia sistemului şi tensiunea în fir în cazul alunecării corpului de masă m, pe corpul de masă m1. am nevoie urgenttttt!!!!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!