👤

dacă pentru 5 kg de mere se plătesc 30 RON pentru 8 kg se plătesc​

Răspuns :

Răspuns:

48 lei

Explicație pas cu pas:

Dacă 5kg costă 30 de lei

Un kg costă:

30:5=6

8 kg costă

6×8=48

Răspuns:

30:5=6 lei costa 1 kg de mere

6×8=48 lei costa 8 kg de mere