👤

6 kilograme de mere si 3 kilograme de portocale costa 30 lei.6 kilograme de mere si 2 kilograme de portocale costa 26 de lei.Cat costa 1 kilogram de mere si cat costa un kilogram de portocale?
va rog metoda figurativa pls dau coroana ​


Răspuns :

Răspuns:

30-26=4 lei (un kg de portocale)

4×2=8

26-8=18 lei ( 6 kg de mere)

18:6=3 lei (un kg de mere)

Explicație pas cu pas:

răspuns final: 4 lei un kg de portocale și 3 lei un kg de mere

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari