Răspuns :
Răspuns:
p (densitatea) =m/v
V = l*l*l=10 cm*10 cm*10cm=1000cm cub
m= p*v=2,7g/cm cub*1000cm cub=2700g=2,7 kg
G=m*g=2,7kg*9,8m/s pătrat =26,46 N
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!