👤

calculati volumul de co2 ,masurat in condiții normale de temperatura si presiune,care se formează la arderea a 8 moli de C5H12​

Răspuns :

Răspuns:

1mol.............................5mol

C5H12+ 8O2---> 5CO2+6H2O

8mol...................................x

x= niu=40molCO2

V=niuxVm=40x22,4 l=896 l CO2

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari