👤

O carte costă 40 lei. Cu ce procent trebuie micşorat prețul cărții, astfel încât prețul să devină 32 lei?

URGENT!​


Răspuns :

Răspuns:

100%........40 lei

x................32 lei

------------------------

x=32·100:40=80%

100%-80%=20% trebuie micşorat prețul cărții