👤

Cati moli de clorura de aluminiu se obțin din 2,70 Al? ​

Răspuns :

Răspuns:

MAl=27g/mol

n=m/M=2,70/27=0,1moli Al

2moli..............2moli

2Al + 3Cl2  → 2AlCl3

0,1moli...............xmoli

x=0,1x2/2=0,1moliAlCl3

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari