Răspuns :
Răspuns:
200g apă evaporată
Explicație:
O soluție are două componente: dizolvatul și solventul. Dizolvatul este substanța care se dizolvă (de exemplu, sarea, zahărul, soda caustică), iar solventul este substanța în care are loc dizolvarea (de exemplu, apa, alcoolul).
În cazul acesta, o masă de apă s-a evaporat din soluția inițială; masa de substanță dizolvată (md) a rămas neschimbată, iar masa soluției (ms) a scăzut.
concentrația = masa dizolvată × 100 / masa soluției
c = md × 100 / ms
md = c₁ × ms₁ / 100 = 60 × 800g / 100 = 480g substanță dizolvată
ms₂ = md × 100 / c₂ = 480g × 100 / 80 = 600g soluție (finală)
m(apă evaporată) = ms₁ - ms₂ = 800g - 600g = 200g
-Mihai
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!