Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
7 kg.....................35 lei
1 kg......................35 lei : 7 = 5 lei
5 kg....................5 x 5 lei = 25 lei
Răspuns:
25 lei costă 5 kg
Explicație pas cu pas:
7 kg vișine... 35 lei
5 kg vișine...? lei
35•5/7=175/7=25 lei
35:7=5 lei ( costă un kg)
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!