👤

Dintr-o clasă de 24 elevi, 6 au primit nota 7 la ultima lucrare scrisă. Cât la sută din elevi au primit aceasta nota ?
Repede va rogg , dau coroana !!!





Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

(6/24)*100 = 600/24 = 25%

Răspuns:

Pentru a determina procentajul copiilor care au luat nota 7, vom incerca sa scriem raportul dintre numarul copiilor care au luat aceasta nota (6) si numarul total al copiilor (24) ca un p/100 (p%).

[tex] \frac{6}{24} = \frac{p}{100} \\ \\ \frac{1}{4} = \frac{p}{100} \\ \\ p = \frac{100}{4} \\ \\ p = 25\%[/tex]

Succes! ♡︎♥︎♡︎