👤

Afla cantitatea de sare care se găsește în 72 kg de soluție cu concentrația de 15%.
Vreau și explicații.​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

100 g solutie.......................15 g sare

72 000 g solutie..................15*72000/100 = 10800 g sare = 10,8 kg sare

Răspuns:

72 kg = 72 000 g

[tex]\bf 100~ g~ solutie..............15~g~sare[/tex]

[tex]\bf\underline{~ 72~000~g ~solutie......... x~ g~ sare~~~}[/tex]

[tex]\bf x=72 000 \cdot 15: 100[/tex]

[tex]\bf x=720 \cdot 15[/tex]

[tex]\bf \red{\underline{x=10~800~g~sare}}[/tex]  

[tex]\bf \red{\underline{x=10,80~ kg~ sare}}[/tex]