👤

Câți moli și câți atomi se găsesc în 240g magneziu?
URGENT​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

240g Mg

n=?

nr. atomi Mg=?

n= m : M

n= 240g : 24g/moli = 10 moli Mg

1mol Mg------------6,022.10 ²³atomi Mg

10 moli-----------------------x

x= 10  . 6,022.10²³ = 60,22.10²³atomi Mg