Un măr de masă m=100g cade din pom. Ramura pe care se află mărul este la
înălțimea h =2 m de Pământ. Dacă accelerația gravitațională are valoarea g=10 N/kg ,
calculați energia potențială. *
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!