Răspuns :
Răspuns:
5000 N
Explicație:
F = G
F = m×g = 500kg×10N/kg = 5000 N
Răspuns:
Scripetele fix necesita pt ridicare cu viteza uniforma, o forta egala cu cea care "atarna" in partea cealalta a firului, numita forta rezistenta. Forta rezistenta in cazul acesta este forta de greutate a corpului, G=mg=500*10=5000N, deci F=5000N
Explicație:
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!