DAU COROANA CUI IMI DA REZOLVAREA COMPLETA

Răspuns:
Explicație:
Se aplica direct legea lui Ohm pentru intregul circuit:
E=I(R+r)
scoatem I:
I=E/(R+r)=20/(9+1)=30/10=2A
b) va fi intensitatea de scurtcircuit:
Isc=E/r=20/1=20A
Spor