👤

5)Un sportiv a ridicat la înălțimea de 2m o greutate de 24kg. Să se calculeze lucrul mecanic efectuat de el şi puterea dezvoltată.​

Răspuns :

[tex]h=2 \ m \\ m=24 \ kg \\ \vec{g}=10 \ m/s^2 \\ L=\vec{F} \cdot d=\vec{G} \cdot h =m\cdot\vec{g} \cdot h \\ L=24 \ kg \cdot 10 \ m/s^2 \cdot 2 \ m =240 \ N \cdot 2 \ m \\ \Rightarrow \boxed{L=480 \ J}[/tex]